Günlük Yaşamımızda Radyasyon

Günlük Yaşamımızda Radyasyon

Günlük Yaşamımızda Radyasyon

100 TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Havale/EFT ile Ödemede Ekstra %5 İndirim
Kredi Kartına 9 Taksit İmkanı
  • Satış Fiyatı : 20,00 TL
En geç 23 Ekim Salı günü kargoda.

Kitap Detay Bilgileri
Yazar Prof. Dr. Doğan Bor
Basım Tarihi 2017
Sayfa Sayısı 48
ISBN / Barkod 9786059615075

Bu kitap, radyasyon ve radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik olarak toplumumuzda merak edilen hususlara açıklık getirmek amacıyla yazılmıştır. Kolay anlaşılabilmesi için sorular ve yanıtlar olarak hazırlanmış,  hiçbir matematik formül ve radyasyon birimi kullanılmamıştır. 


Görsel ve yazılı medyada, toplumda “radyasyon korkusunu” oluşturan çok sayıda hatalı haber yer almaktadır. Japonya’da yaşanan atom bombası felaketi ve soğuk savaş yıllarının miras bıraktığı nükleer tehditler bu korkunun başlamasının en önemli nedenleridir. Bazı nükleer santral kazalarının sonuçlarına ve radyasyonun tıpta kullanılmasına yönelik yanlış bilgilerin, çoğu zaman konunun uzmanı olmayan bilim adamlarınca aktarılması, bu korkuyu daha da körüklemektedir. 


Unutulmamalıdır ki radyasyonun kullanıldığı teknolojiler insan hayatını kolaylaştırmakta, medikal uygulamalarda hastalıklar erken teşhis edilmekte, tedaviler yapılmakta ve sonuçta insanların yaşamları kurtarılmaktadır. 


Tanısal incelemelerde kullanılan radyasyon dozlarındaki risk, günlük hayatta karşılaştığımız diğer risklere kıyasla çok daha düşüktür ve uygulamaların yararları bu riskleri kabullenmemizi gerektirmektedir. Ülkemizde her yıl yüzlerce insan trafik kazasında ölmektedir, ancak yaşantının gereği olarak kimse ulaşım vasıtalarını kullanmamayı göze almamakta,  küçükte olsa kaza riskini kabullenmektedir. Hastalıklarda kullanılan ilaçların reçetelerinde yazılan ve bazıları çok düşük olasılıkta da olsa ciddi yan etkileri, birçok kişi tarafından dikkate bile alınmamaktadır. 


Tanısal incelemelerdeki radyasyon riskleri, kullanıcıların gelişen teknolojiye karşı yetersiz kalan deneyimleri ve eğitim eksikliklerine bağlı olarak gittikçe artmakta, özellikle çocuk hastaların incelemelerinde ciddi boyutlara uzanabilmektedir. 


Bu kısa kitapta sadece radyasyon ve radyasyonun sağlığa etkileri konusunda, kişilerde akla ilk gelen sorular ve bu soruların yanıtları yer almaktadır. Yanıtlanması gereken daha birçok sorunun olduğu şüphesizdir. Aradığı yanıtları bulamayan okuyucuların, radyasyon uygulamalarına yönelik geniş yelpazeyi göz önüne alarak anlayış göstereceklerine inanıyorum.


Başta kıymetli dostlarım Yeter Göksu ve Gönül Buyan olmak üzere birçok değerli arkadaşım ve yakınlarım kıymetli zamanlarını ayırarak yazdıklarımı gözden geçirerek katkıda bulundular. Hepsine teşekkür ediyorum.


Yararlı olması dileklerimle


Prof. Dr. Doğan Bor

Kitap Detay Bilgileri
Yazar Prof. Dr. Doğan Bor
Basım Tarihi 2017
Sayfa Sayısı 48
ISBN / Barkod 9786059615075

Bir değerlendirme yazın

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun
  • Banka Havalesi veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. (%5 indirim avantajını kullanabilirsiniz.)
  • Kredi Kartı ile 2 - 9 Taksit seçeneğinden yararlanabilirsiniz.
  • Kapıda ister Nakit ister Kredi Kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

99 TL üzeri kargo bedava!

150 TL üzeri Tıp Kitapları alışverişinizde Cerrahi Bone hediye!

250 TL üzeri Tıp Kitapları alışverişinizde İsminize Özel Kupa Bardak hediye!

*Hediye ürünler indirim kuponu kullanımlarında dahil değildir.

Nükleer Tıp Kitapları Kategorisindeki En Çok Bakılan Kitaplar
4 155